ITAD и законовите рамки в България
- ITAD и законовите рамки в България
Много отдавна са минали и са вече забравени времената, когато просто можеш да хвърлиш компютърната си техника си в кофата за боклук пред блока или в контейнера за смесен отпадък на улицата.
От една страна, хората и бизнесът вече не го правят поради желанието си за по-екосъобразен начин на живот, което е породено от по-голямата информираност за това до какво може да доведе нехайното изхвърляне на IT оборудването, както и от нежеланието да допринасят за нанасяне на вреди на околната среда.
От друга страна, според законовите рамки на България, изхвърляне на електронен отпадък на нерегламентирани места е забранено и наказуемо. Затова, когато дойде моментът за подновяване на техниката, за да продължава бизнесът ви да функционира безпроблемно, се свържете с компания като нашата, която извършва ITAD услуги. Ние ще ви помогнем да премахнете остарялото оборудване като го изкупим от вас.
Какво казва законът за електронния отпадък в България.
Изхвърлянето на електронния отпадък е всъщност доста сложен процес, който трябва да е съобразен и да следва различни нормативни рамки.
- Закон за управление на отпадъците (отм. ДВ. бр.53 от 13 Юли 2012г.);
Забранява се изхвърлянето на електронен отпадък на нерегламентирани места, тъй като той може да има материали и компоненти, които да съдържат токсични вещества и затова да е необходимо да се преработват в специално изградени съоръжения. Законът цели, чрез правилното управление на електронния отпадък, да предотврати, намали или ограничи вредното въздействие върху здравето на човека и околната среда.
- Директива 2012/19/ЕC на Европейския парламент относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) от 4 юли 2012 г.;
Според тази директива, вие, като собственик на бизнес, сте законово задължен да рециклирате бракуваното си IT оборудване. Старата ви техника вече не може да се изхвърля в депа за отпадъци, а вместо това трябва да се предаде на сертифицирани фирми, специализирани в рециклиране на електронна и електрическа техника. Също както, трябва да може да представите сертификат от фирмата занимаваща се с управление на такъв тип отпадък.
- Наредба за излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) в сила от 1.01.2014 г.;
Тук са описани изискванията за разделното събиране, транспортирането, съхраняването, предварителното третиране, повторната употреба, рециклирането, оползотворяването и/или обезвреждането на ИУЕЕО. Най-основната цел на наредбата е да предотврати и намали вредното въздействие върху околната среда и здравето на човека от образуването и управлението на ИУЕЕО.
- Наредба за изискванията за пускане на пазара на електрическо и електронно оборудване и третиране и транспортиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ДВ бр. 29 от 8.04.2011 г.).
Както вече споменахме, безразборното изхвърляне и третиране на електронен отпадък е наказуемо и се налагат глоби както за физически, така и за юридически лица. При установяване на нарушения, санкциите могат да варират от 1000лв. до 5000лв. за физически лица и от 1400лв до 50 000лв. за еднолични търговци и юридически лица в зависимост от направеното нарушение. Повече за санкциите може да прочетете в Закона за управление на отпадъци.
ITAD компаниите са перфектното решение за собствениците на бизнес. Ползвайки нашите услуги, вие не само ще прескочите няколко досадни стъпки да четете наредби и закони и да търсите фирми, на които да платите за да рециклират техниката ви, но и ще ви заплатим да предадете IT оборудването си при нас.
Затова не се колебайте да се свържете с нас.